[25% Off] Moonbeam ile Akıllı Kontrat Geliştirme Course Coupon

15

Description

Harika! Buluştuk. Baş döndürücü bir hızla üstümüze doğru gelen blokzincir devriminin ortasında yeni bir sayfaya merhaba. Açıkça söylemem lazım ki blokzinciri anlamak birçok yeni teknolojiyi anlamaktan zor. Şöyle düşünün.

Artırılmış gerçeklik veya nesnelerin interneti çalışıyorsunuz. Olay ne kadar kompleks olabilir. Çerçevesi az çok bellidir. Fakat blokzincire geldiniz mi işler bir anda karmakarışık bir hal alır. Bir örnek verelim.

Teknolojiyle çokta arası olmayan bir teyzemiz komşunun oğlunun kripto paralardan gelir elde ettiğini duyunca kendi kararınca bir miktar parayla, kulaktan duyduğu bir kripto varlık projesine yatırım yapıyor. Ben de “ABC” oynadım diyor. Aslında bu teyzemiz bir şekilde blokzincir savunucusu haline geliyor ve yatırım yaptığı projeyle finansal bir teşebbüste bulunup belki de dünyanın öbür yanında çıkan bir projenin yatırımcıları arasına katılıyor. Hem de saniyeler içinde. İşte hal böyle olunca blokzincir ekosistemini ne sadece iktisadi ne de sadece teknolojik açıdan okumak yeterli olmuyor. Vakanın sosyo-kültürel kodlarını da iyi görmek çok önemli. Belki de bundan dolayı Twitter kurucusu Jack Dorsey “Bitcoin dünya barışı getirebilir.” gibi çok iddialı bir söz söyledi.

Konu bir okyanus gibi. Derinlerine indikçe yeni kavramlar, senaryolar ortaya çıkıyor. Bu kitapta blokzincir okyanusuna akıllı kontratlar limanından bir dalış gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken de son günlerin en popüler teknolojilerinden Moonbeam’i oksijen tüpü olarak yanımıza alacağız. Moonbeam’in kerametine sonra geleceğiz fakat gelin öncelikle akıllı kontratlar konusunu biraz anlayalım. Öyle ya da böyle blokzincir ile ilgili bir eğitim videosu veya konferansa denk geldiyseniz illaki duyarsınız: “Akıllı Kontratlar”. Sahi nedir bu akıllı kontratlar? Akılsız gibi düşünülen eski kontratlardan farkı nedir? Akıllı kontrat veya bir başka isimle akıllı sözleşmeleri tanımlayalım: Alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı, kendi kendini yürüten bir sözleşmedir. Kod ve içerdiği anlaşmalar, dağıtılmış, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında bulunur. Kod yürütmeyi kontrol eder ve işlemler izlenebilir ve geri alınamaz.

If the coupon is not opening, disable Adblock, or try another browser.

Previous article[25% Off] Bash Scripting Basics Course Coupon
Next article[84% Off] Sıfırdan İleri Seviye Covalent API Course Coupon